ВИЧ
ДИАБЕТ
ГЕПАТИТ
ОНКОЛОГИЯ
КАРДИОЛОГИЯ
УРОЛОГИЯ
ГИНЕКОЛОГИЯ
БЕСПЛОДИЕ

Лікар-дерматолог Олена Макарова: «Меланома може ховатися під комірцем сорочки»

11:55   27 апреля 2016
   Количество просмотров:
1392

У рамках всеукраїнського тижня боротьби з меланомою (22–29 квітня), профільні лікарні та навіть приватні клініки Полтави підтримують ініціативу безкоштовних профілактичних оглядів. Серед фахівців працює Олена Макарова – лікар-дерматолог. Вона 36 років працює у Полтавському обласному клінічному дерматовенерологічному диспансері, а останні кілька років поєднує практику у новій клініці. На що звертати увагу, як уберегтись і що чекати від візиту до лікаря – розповіла Олена Олексіївна.

Кореспондент: Як правило, пацієнти до вас звертаються, помітивши якісь підозрілі явища, чи вже, все-таки, в людей прокинулась свідомість, що для профілактики потрібно відвідувати лікаря?

Олена Макарова: Діагностикою меланоми ми займаємось протягом 3-4 років, глобально почали займатись цією темою. А раніше все це було дещо в іншому ракурсі. Дерматоскопія з’явилась у нас зовсім нещодавно – прицільно діагностували меланому і встановлювали сам діагноз лікарі-онкологи. Дерматологи беруть в цьому участь не так багато часу, але, на жаль, хотілось би, щоб наші пацієнти якомога раніше звертались або хоча б з підозрою на подібне захворювання.

Читайте також: Утверждены новые показания к применению препарата Опдиво для лечения меланомы

Частіше, все-таки, при такому серйозному захворюванні звертаються, у досить запущених випадках. Настороженість повинна бути у кожного пацієнта, і краще прийти, зайвий раз обстежити якісь утворення на шкірі, які викликають сумніви у пацієнта. Немеланоми виробляються щорічно, тому рання діагностика виявлення цього захворювання – це більший шанс успіху на одужання.

К.: Як відбувається обстеження?

Олена Макарова: Дерматоскопія – це неінвазивний метод діагностики шкірних захворювань. Суть методу полягає в тому, що з допомогою спеціального прибора – дерматоскопа, досліджуються поверхневі шари шкіри. Дермаскопія набагато точніше, ніж звичайний огляд шкіри неозброєним оком, і дає лікареві можливість отримати більш точну інформацію про мікроструктуру шкіри і ті утворення, які на ній є. На базі цієї інформації лікар, у більшості випадків, може відрізнити «небезпечні» утворення від «безпечних».

Коли ставиться діагноз меланоми, то найголовніше – обрати правильний шлях лікування. Остаточний діагноз встановлюється, звичайно, після гістологічного дослідження – висікається новоутворення і робиться гістологія. Якщо у лікарів виникають якісь сумніви, можемо отримати повторну консультацію у Києві, в гістологічному центрі. Також у нас є співдружня клініка у столиці – «Євродерм». Директор клініки – Богдан Вікторович Литвиненко, експерт у діагностиці меланом. Якщо пацієнт бажає, то він навіть може зробити видалення або там, або в Інституті раку.

К.: Чи існують так звані групи ризику? Наприклад, світлошкірі люди або навпаки?

Олена Макарова: Групи ризику – це ті люди, у яких з’являються утворення в тих місцях, які піддаються найбільшому тертю: в області комірця, поясу, у жінок – носіння бюстгальтеру. Там утворення постійно підлягають травмуванню. Можливо, люди і не помічають, що це травма. Витираються жорстким полотенцем – це вже травма. Миються жосткою губкою – це вже травма. Жорсткий комірець, шерстяний светр, шарфи – це теж травматично для шкіри. Ось ці люди, зазвичай, при подібній локалізації складають найбільшу групу ризику.

Також люди, у яких багато пігментних невусів (родимок) різних розмірів, різного розташування. Викликає настороженість, коли будь-яке є утворення, будь-який пігментний невус дуже швидко росте. Нерівна поверхня цього пігментного невуса, кровотечі, бугристість, різний колір – це все підозрілі ознаки. А світла шкіра, темна шкіра…Так, вважається, що меланома, звісно, вражає більше світлу шкіру, але зараз вже такого поділу не має. Це захворювання може з’являтись у людей із різним фототипом.

К.: Існує такий міф серед населення. Наприклад, якщо невус, нехай він там нерівний, дивної форми або достатньо великого розміру, але якщо на ньому росте волосинка – значить, все в порядку, можна не хвилюватись. Ріст волосся на невусі вказує на доброякісність, що людина не схильна до меланоми чи все-таки це міф?

Олена Макарова: Це міф. Будь-яке з новоутворень, невусів за певних умов може перетворюватись в меланому.

К.: Який найбільший фактор ризику, який сприяє виникненню меланоми? Це сонце чи косметика, чи ще щось?

Олена Макарова: Будь-яке подразнення. Подразнення від сонця, подразнення від травматизації. Не слід нехтувати і спадковістю. Якщо в сім’ї хтось із родичів мав подібне захворювання, то настороженість посилюється.

К.: Меланома – це найбільш агресивний вид онкоутворень?

Олена Макарова: Усе залежить від стадії, від запущеності процесу. Меланоми належать до пухлин, що виникають від проблем з імунітетом. Великий відсоток одужання після видалення пухлини, дає застосування імунних препаратів. Шанси наших пацієнтів значно зростають.

К.: Тобто є така пряма залежність?

Олена Макарова: Так, є. Ще раз наголошую – чим раніше діагностується, чим раніше видаляються (до тих пір, поки не втягуються в процес лімфовузли), то шанс на одужання досить високий. Якщо не відбувається метастазування, якщо пухлина не заглиблюється, не проростає , то шанс на одужання дуже високий. Але це можна побачити тільки на ранніх стадіях діагностики.

Читайте також: В ЕС одобрен препарат Имлигик для лечения меланомы на поздней стадии

К.: Буває так, що пацієнти, навіть після постановки діагнозу, сумніваються – лікуватися чи ні, бо дорого, довго або важко. Як зараз відбувається процес лікування? Чи змінилися за останні 5 років принципи лікування?

Олена Макарова: Звісно, за останні 5 років і діагностика покращилась, і лікування. Все стало якіснішим і простішим. І шанси на одужання у хворих стали зараз вищими. Препарати зараз усі доступні – недешеві, але і дефіциту немає. Високий рівень смертності від злоякісних новоутворень шкіри, у більшості випадків, зумовлений несвоєчасною діагностикою. Саме тому однією із першочергових цілей Всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри та Дня меланоми в Україні є раннє виявлення злоякісних новоутворень шкіри серед населення.

Меланома – один із найбільш небезпечних видів раку шкіри та онкологічної патології в цілому. Серед усіх видів раку меланома демонструє один із найшвидше зростаючих показників захворювання. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку у світі реєструється більше 200 тис. випадків захворювання меланомою та близько 65 тис. викликаних нею смертей. В Україні в 2010 р. меланомою захворіло 2829 людей, 1070 із них померли. Особлива небезпека меланоми наочно контролюється в наступній диспропорції: в загальній структурі онкологічного захворювання її доля складає 10%, в той час як в загальній структурі смертності від усіх видів раку шкіри – 80%.

Прості, але дієві правила захисту від меланоми і немеланомних видів раку шкіри, які дозволяють знизити ризик їх виникнення на 90%:
• не знаходитись на сонці з 11:00 до 16:00 у зв’язку із високим ризиком сонячних опіків;
• наносити на шкіру сонцезахисний крем за 20 хв до виходу на сонце, кожні наступні 2 години та після кожного купання у водоймі;
• ховатися під парасолькою від сонячного випромінювання, одягати широкополі капелюхи та сонцезахисні окуляри;
• категорично не рекомендується знаходитись під прямим сонячним випромінюванням дітям віком до 3 років;
• не відвідувати солярій (організація «Меланомі – стоп!» веде боротьбу за те, щоб законодавчо заборонити в Україні користування солярієм особам до 18 років);
• регулярно самостійно оглядати шкіру, щоб виявити підозрілі новоутворення;
• негайно звертатись до дерматолога у випадку появи новоутворень на шкірі.

За матеріалами: np.pl.ua

Поделитесь новостью с коллегами и получайте подарки Наверх
0
1
Темы: меланома, рак кожи, онкология, дерматология, диагностика, профилактика, Украина, интервью
Если Вы заметили ошибку в новости, сообщите об этом редакции - выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter

Похожие материалы:
Cостоялась конференция, посвященная созданию Ассоциации специалистов по проблемам меланомы
Комбинация препаратов Тафинлар и Мекинист для лечения меланомы увеличила общую выживаемость пациентов
Відео: Яка родимка може перерости у меланому
Предыдущая новость Следующая новость
Сегодняшние новости ТОП-10 новостей месяца
Уважаемые читатели! Нам интересно Ваше мнение о данной новости. Вы можете оставить комментарий и поделиться своей точкой зрения с другими посетителями МЕДФАРМКОННЕКТ. С уважением, редакция.
Комментарии к новости: Лікар-дерматолог Олена Макарова: «Меланома може ховатися під комірцем сорочки»
Ваше имя: 
Осталось символов: 

АНТИСПАМ: